The list of Trusteees of the Village of Lansingburgh is a work in progress. Books on the history of Rensselaer County didn’t list them, so the information has to be reconstructed from old newspapers and other records. Further complicating matters is that they appear to have had staggered terms, so annual articles giving election results may have only half of the full board in any given year.

Before 1849, Trustees seem to have been listed in the newspaper without reference to wards even though the three wards had been created prior to that year.

CHARTER ELECTION.β€”At the charter election held in this village last week, the following gentlemen were elected Trustees:

John S. Fake, Sidney D. Smith, J. C. Lansing, John D. Dale, and John G. Neal.

The new board of Trustees have organized by re-electing JOHN S. FAKE President of the village, and appointing Charles C. Parmelee, clerk. Samuel Bontecou has been appointed Inspector of streets and alleys, in place of Matthias Askins.

Lansingburgh Democrat. April 19, 1845: 2 col 1.

First Ward: 111th to 114th Streets
Second Ward: 105th to 111th Streets
Third Ward: 111th to 121st Streets

Beginning in 1873, and until the annexation by the City of Troy took effect in 1901, there were four wards in the Village of Lansingburgh:

First Ward: 109th to 115th Streets
Second Ward: 115th to 118th Streets
Third Ward: 118th Street to northern village line (approximately Oakhurst Street)
Fourth Ward: 101st to 109th Streets

The Presidents of Village of Lansingburgh were for the first several decades elected by the Trustees from among their own numbers.


1845
John S. Fake, John G. Neal, John D. Dale, Jacob C. Lansing, Sidney D. Smith

1846
John S. Fake, John G. Neal, John D. Dale, Thomas H. Fisher, William Bradshaw

1847
John B. Chipman, John C. Filkin, John R. Fitch, David Allen, Alson D. Hull

1848
John Chipman, Oscar F. Green, John G. Neal, Charles H. Kellogg, Nelson Adams

1849
1st Ward: Albert E. Powers, John Hartt
2nd Ward: Morris S. Van Buskirk, Nelson Adams
3rd Ward: James I. Adams, Jacob C. Lansing

1850
1st Ward: Jonathan Brooks, William Gilmore
2nd Ward: Horace W. Day, Jesse Tallman
3rd Ward: James I. Adams, Isaac Hunt

1851
1st Ward: William Gilmore, Nicholas Weaver
2nd Ward: Stephen Heimstreet, James Erwin
3rd Ward: Geroethman W. Cornell, Nahum P. Jones

1852
1st Ward: Albert E. Powers, Whig; Nicholas Weaver, Whig
2nd Ward: D. S. Baxter, Dem.; S. D. Smith, Dem.
3rd Ward: Thomas H. Lambert, Dem.; Isaac Hunt, Dem.

1853
1st Ward: Thomas H. Miter
2nd Ward: James Erwin
3rd Ward: Nahum P. Jones

1854
1st Ward: Charles Hitchcock
2nd Ward: James Vincent
3rd Ward: Amos Brust

1855
1st Ward: Samuel Brooks
2nd Ward: James Erwin
3rd Ward: Chauncey Ives

1856
1st Ward: Charles Hitchcock
2nd Ward: Robert Dickson
3rd Ward: John Butler (full term), John W. King (to fill vacancy)

1857
1st Ward: James Lea, Dem.; Samuel Brooks, Dem.
2nd Ward: James Erwin, Rep.
3rd Ward: Matthew G. Butler, Dem.

1858
1st Ward: Samuel Brooks
2nd Ward: Robert Dickson
3rd Ward: Thomas Kelly

1859
1st Ward: James Lea
2nd Ward: William A. Flack
3rd Ward: Thomas McClennihan

1860
1st Ward: Samuel Brooks
2nd Ward: John G. O’Bryan
3rd Ward: Michael Doyle

1861
1st Ward: John Ames
2nd Ward: W. A. Flack (long term), Francis Dargen (short term)
3rd Ward: Thomas McClenahan

1862
1st Ward: George B. Filley
2nd Ward: John Rourke, Dem.
3rd Ward: John Bell

1863
1st Ward: A. G. Mitchell
2nd Ward: William Bradshaw
3rd Ward: Michael Doyle

1864
1st Ward: George A. Filley
2nd Ward: Joseph Fox
3rd Ward: Thomas McClenahan

1865
1st Ward: George B. Filley, James Lea
2nd Ward: Joseph Fox, Henry J. Northrop
3rd Ward: Thomas McClennihan, Michael Doyle

1866
1st Ward: Jesse Spicer, Dem.
2nd Ward: James Lee, Rep.
3rd Ward: Thomas McClenahan, Rep.

1867
1st Ward: N. Weaver, Dem.
2nd Ward: P. B. King, Rep.
3rd Ward: William Allen, Dem.

1868
1st Ward: Jesse Spicer
2nd Ward: James I. Eddy
3rd Ward: Matthew Higgins

1869
1st Ward: Charles S. Holmes, Rep.
2nd Ward: William M. Lea, Rep.
3rd Ward: C. A. Davis, Dem.

1870
1st Ward: S. A. Spicer, Rep.
2nd Ward: William A. Flack, Rep.
3rd Ward: D. C. Sipple, Rep.

1871
1st Ward: Charles S. Holmes, S. H. Brown
2nd Ward: William O’Conner
3rd Ward: Francis S. McCabe

1872
1st Ward: A. A. Peebles, Dem.
2nd Ward: William A. Flack, Rep.
3rd Ward: Edward Flinton, Dem.

1873
1st Ward: James McQuide, Rep.
2nd Ward: Horace W. Day, Rep.
3rd Ward: Frank McCabe, Dem.
4th Ward: E. L. Demers, Rep., R. S. Munn, Rep. [newly-created ward]

1874
1st Ward: James McQuade, William Farrel
2nd Ward: H. W. Day, R. De Freest
3rd Ward: Frank McCabe, Thomas Kelley
4th Ward: E. L. Demers, R. S. Munn

1875
1st Ward: W. C. Groesbeck, Rep.
2nd Ward: C. H. Dauchy, Dem.
3rd Ward: Frank McCabe, Dem.
4th Ward: R. L. Munn, Rep.

1876
1st Ward: Charles H. Dauchy, Dem.
2nd Ward: Richard M. DeFreest, Rep.
3rd Ward: D. C. Sippell, Rep.
4th Ward: Eugene L. Demers, Rep.

1877
1st Ward: Joseph Kessler; William King, Dem
2nd Ward: Richard M. DeFreest, Rep.; Henry Wood
3rd Ward: D. C. Sippell, Rep.; Harvey, Dem
4th Ward: Eugene L. Demers, Rep.; George Vail Gould

1878
1st Ward: J. T. Van Arnam
2nd Ward: Richard M. DeFreest
3rd Ward: D. C. Sippell
4th Ward: George Marshall

1879
1st Ward: John T. Van Arnum, Capt. Frank Teason
2nd Ward: Richard M. Defreest, Edward Skillman
3rd Ward: Daniel C. Sippell, Frank McCabe
4th Ward: George H. Marshall, William H. Munn.

1880
1st Ward: John T. Van Arnum, Rep.
2nd Ward: Henry J. Northrup, Rep.
3rd Ward: Edward Flinton
4th Ward: Elias F. Rogers, Rep. [husband of suffragist Caroline Maria Gilkey Rogers]

1881
1st Ward: John R. Engel, Dem.
2nd Ward: Isaac G. Flack
3rd Ward: Francis McCabe
4th Ward: William H. Munn

1882
1st Ward: Adam Derrick, Dem.
2nd Ward: William J. Cory, Dem.
3rd Ward: Edward Flinton, Dem.
4th Ward: William L. Demers, Rep. (full term), William H. Pike, Rep. (short term)

1883
1st Ward: William Pettis, Rep.
2nd Ward: Isaac G. Flack, Rep.
3rd Ward: Eugene H. Lilly, Rep.
4th Ward: William H. Pike, Rep.

1884
1st Ward: Augustus L. Stevens
2nd Ward: George W. Simmons, Rep.
3rd Ward: John Brooks, Dem.
4th Ward: Eugene L. Demers, Rep.

1885
1st Ward: Joseph A. McQuide, Rep.
2nd Ward: William H. Van Kleek, Rep.
3rd Ward: Frank McCabe, Dem.
4th Ward: William H. Draper, Rep.

1886
1st Ward: William Jordan, Dem.
2nd Ward: James Orr, jr.
3rd Ward: Adolphe Roberts
4th Ward: Eugene L. Demers

1887
1st Ward: Joseph McQuide
2nd Ward: Henry Hall, Dem.
3rd Ward: Francis McCabe, Dem.
4th Ward: William H. Draper

1888
1st Ward: M. Francis Wager, Rep.
2nd Ward: Louis Reichart, Rep.
3rd Ward: J. Thomas Dennin, Dem.
4th Ward: Eugene L. Demers

1889
1st Ward: C. F. Roemer, Rep.
2nd Ward: Thomas Palmer, Rep.
3rd Ward: John R. Gray, Rep.
4th Ward: William H. Draper, Rep.

1890
1st Ward: Julius Pfau, Rep.
2nd Ward: Louis Reichart, Rep.
3rd Ward: David Calhoun, Rep.
4th Ward: Frank M. Brower, Rep.

1891
1st Ward: John Flynn, Dem.
2nd Ward: William Rochester, Rep.
3rd Ward: Francis McCabe, Dem.
4th Ward: William H. Draper, Rep.

1892
1st Ward: Julius Pfau, Rep.
2nd Ward: C. Wallace Campbell, Rep.
3rd Ward: John M. Chambers, Rep.
4th Ward: William Diack, Rep.

1893
1st Ward: John Flynn, Dem.
2nd Ward: James Flynn, Dem.
3rd Ward: Philander Chase, Dem.
4th Ward: William H. Draper, Rep.

1894
1st Ward: John Flynn, Dem.; Julius Pfau, Rep.
2nd Ward: James Flynn, Dem.; C. Wallace Campbell, Rep.
3rd Ward: John M. Chambers, Rep.
4th Ward: William H. Draper, Rep.; William Diack, Rep.

1895
1st Ward: Charles H. Dauchy, Rep.; Julius Pfau, Rep.
2nd Ward: William McCollum, Rep.; C. Wallace Campbell, Rep.
3rd Ward: John Spall, Rep.; John M. Chambers, Rep.
4th Ward: M. M. Waterman, Rep.; William Diack, Rep.

1896
1st Ward: William N. Miter, Rep.
2nd Ward: William Rochester, Rep.
3rd Ward: Fred M. Hoyt, Rep.
4th Ward: John McBride, Rep.

1897
1st Ward: E. W. Wolf, Rep.
2nd Ward: Crumby Bolton, Rep.
3rd Ward: Richard Green, Rep.
4th Ward: Joseph Bowman, jr., Rep.

1898
1st Ward: Charles F. Roemer
2nd Ward: Charles H. Chapman
3rd Ward: James Gillespie
4th Ward: David MacRea

1899
1st Ward: George Alber, Ind. Dem.
2nd Ward: Crumby Bolton, Rep.
3rd Ward: Richard Green, Rep.
4th Ward: Levi H. Gray

1900
1st Ward: Charles F. Roemer (abt 1840-1925), George Alber (abt 1859-1929)
2nd Ward: Charles H. Chapman (abt 1850-1902), Crumby Bolton (1843-1911)
3rd Ward: James Gillespie (1849-1928), Richard Green (1833-1916)
4th Ward: David MacRea (1866-1944), Levi H. Gray (abt 1844-1922)

(Visited 56 times, 1 visits today)